
Alsasko není jen země čápů

Ačkoliv se to může při procházce alsaskými vesnicemi a městy zdát, neocitli jste se při návštěvě tohoto regionu na východě Francie v dokonalých kulisách pro výpravný film z období , kdy bylo třeba s mečem v ruce umět jezdit na koni, rychle nasedat i sesedat, klusat i jet cvalem, při jízdě zvedat věci ze země a chránit čest dámy, skládat verše a dodržovat věrnost řádu. Není toho rozhodně málo, co může pás země mezi mohutným tokem Rýna a majestátním pohořím Vogéz návštěvníkům nabídnout.

Alsaské pojetí označování vinic "Grand Crus" se liší od apelačního systému v Burgundsku nebo v Bordeaux. Současných 51 Grand Crus poloh podle některých expertů údajně devalvovalo toto označení, které je symbolem naprosté výjmečnosti pěstované révy i výroby vína. Některá Cru totiž prý neprodukují až tak kvalitní vína. Ochutnal jsem různé odrůdy z Grand Cru vinic : Zinnkoepflé, Brand, Mambourg, Schlossberg a Mandelberg, a všechna byla skvělá.

Vinařství F.E.Trimbach, Ribeauvillé
Významné vinařství F.E.TRIMBACH je i přes znatelně vyšší cenu vín zastoupeno ve všech dobrých restauracích v Alsasku. Jejich vína jsou díky terroir vinic a způsobu vinifikace skutečně exkluzivní.

Königsburg (Chateau du Haut-Koenigsbourg)
Ačkoliv to při pohledu z vinic v údolí zdaleka nevypadá, k návštěvě tohoto hradu není třeba mít horolezecký výcvik ani jiné speciální dovednosti. Zaparkovat autem se dá velmi pohodlně na šiŕoké cestě kolem návrší. Zastávka autobusu je přímo u vstupní cesty do hradu. Hrad , původně z 12.století, ohromuje svojí mohutností a majestátní polohou a pro našince, zvyklého na klasický kolorit českých památek, skýtá nejedno překvapení. Některá už na začátku prohlídky, kdy není třeba typicky čekat na přesně stanovený čas prohlídky s průvodcem - prostě ten kdo chce, může jít po zakoupení vstupenky klidně sám. Některá až na konci prohlídky, kdy zjistíte, že hrad byl postaven na přání německého císaře Viléma II. na základech stejnojmenné zříceniny na přelomu 19. a 20.století z 4/5 téměř celý znovu. Kdo navštívil zámek Neuschwanstein v Bavorsku , může dát po prohlídce Koenigsbourgu za pravdu tvrzení , že stavitelé kupodivu nepopustili při dostavbě tolik uzdu svojí romantické fantazii, jako třeba král Ludvík II. Bavorský, a hrad skoro vypadá , jako kdyby byl takto postavený od počátku svojí existence ... samozřejmě až na drobné změny způsobené požáry , obléháním, dobytím a vypleněním ...