Když je u protinožců zavřeno ...
Až budete plánovat cestu k vinařům na Nový Zéland - lhostejno jestli do Hawkes Bay, Malborough nebo Central Otago - dobře si rozmyslete, kdy tam vyrazit. Uprostřed léta na vás na jižní polokouli nebude ve vinařstvích nikdo zvědavý , neboť se všichni vinaři odletěli rekreovat na teplejší tichomořské ostrovy .. a pak Vám bude Kalifornie dobrá ..
Degustace jsou úžasný bussines ...
Američané jsou zcela jistě dobří obchodníci i vynalézaví marketéři. Už při customs control na letišti v San Francisku policisté v případě , že je jako důvod příjezdu do USA zmíněna degustace vína , doporučí pár tipů na místa, které byste neměli při své návštěvě určitě vynechat. Od 80.let minulého století se totiž z dříve neznámých značek staly světové unikáty, jejichž popularita a - občas i trojciferná - cena dosahuje výšek okolního pohoří.
To se pak odráží na ceně degustací i jejich pestré nabídce, která svým rozsahem dokáže uspokojit jak běžného konzumenta, tak i zanícené milovníky vína. Ceny vína a degustací se odpovídajícím způsobem promítají i do cen ostatních služeb. Hotely a restaurace v oblasti - pokud mají být jen trochu slušné - vás přivítají cenami, které nelze pokládat za běžné - snad s vyjímkou NY, Floridy nebo LA - nikde v USA.
Stejně jako všude na světě: leckdy není vždy zlato, co se třpytí. Jsou vinařství , které by bylo možné předem považovat podle roku založení , historie rodiny majitele a lokality za exkluzivní. Po návštěvě se mnohý návštěvník rozpačitě ptá , co že to mělo být , neboť kolize mezi očekáváním a realitou je celkem výrazná.
Jsou však i vinařství, kde vás k návštěvě motivuje pouhá zvědavost nebo prostá náhoda, že jste prostě jen jeli kolem. Po degustaci jejich produkce však zíráte v němém údivu, že k dosažení dokonalosti a harmonie není nutné mít bombastický přijímací pavilon nebo drtivě propracovanou a všeobjímající reklamu.
Kalifornie
Ačkoliv se to při pohledu na slavný most Golden Gate s permanentně přítomnou mlhou a citelné chladno v zátoce San Francisco Bay nezdá, čeká na vás ve vnitrozemí o pár desítek kilometrů jízdy severněji směrem na Sacramento nebo Somomu nebo jižněji směrem na San José nebo vzdálenější Los Angeles, velmi teplé a suché počasí . Rozmanitost jednotlivých terroir je do jisté míry dána výškou pohoří, které oddělují jednotlivá údolí , a zabraňují studenému a vlhkému tichomořskému vzduchu pronikat dále do vnitrozemí. Důležitost zeměpisné šířky a nadmořské výšky je narozdíl od vinařských oblastí v Evropě nepodstatná a na otázky o druhu a složení půdy se obvykle odpovídá : máme tu všechny ...
Neznámější oblastí na sever od San Franciska je North Coast zahrnující populární údolí Napa, Sonoma , Mendocino, Lake , na jihu pak Santa Clara Valley , Santa Crus , Santa Barbara a Monterey . Rozloha těchto oblastí téměř odpovídá velikosti území Francie ... ... a jak se zpívá v muzikálu West Side Story (1961), : " Amerika je zem veliká ! Amerika je Amerika ! " . Je to fakt - a proto snaha projet za 2 týdny všechna zajímavá vinařská místa je iluzorní.
Pro svoji první návštěvu Kalifornie jsem zvolil k San Francisku nejbližší místa na severu : Los Carneros, Napa Valley , Sonoma Valley , Russian River Valley, Knight Valley a Alexander Valley .
Ikonická vinařství
Film "Víno roku" (orig. "Bottle shock", 2008, rež. R.Miller ) byl inspirován podle "skutečné události" r.1976 , kdy kalifornská vína při degustační soutěži zrušila nadvládu Francie. Kdo viděl nejdříve film a pak se do Kalifornie vypraví, zjistí, že umělecká licence a přirozená hravost filmařů udělaly se skutečnými událostmi a místy příběhu své. Film se totiž nenatáčel v Napa Valley - v Calistoze , kde je Chateau Montelena , ale přes kopec v Sonoma Valley.
I přes tento nepodstatný fakt, se návštěvníci do vinařství jenom hrnou. Degustují se modré odrůdy Cabernet Sauvignon a Zinfandel a nikoliv Chardonnay , které si zahrálo hlavní roli v příběhu, jak by se mohl nadšený divák-vinař domnívat. Nutno však přiznat, že vína mají skutečně výborná.
Kdo měl možnost navštívit zákaznická centra , která v poslední době vyrostla nebo byla citlivě rekonstruována zejména ve francouzských vinařstvích (v Pauillacu, Saint Estéphe nebo Margaux), nebude nejspíš ohromen luxusem degustačních prostor ve vinařství Opus One. Ostatní ale budou pravděpodobně zírat na komplex budov vinařství Opus One jako na bílého jednorožce.
Zde více než jinde platí , že réva a její zpracování ve víno je zvláštní druh umění . Během návštěvy se v laboratoři právě konala porada amerických a francouzských vinařských elit, aby zhodnotili návrhy nového blendu ročníku 2020, které teprve bude v prodeji. Každé procento v poměru odrůd Cabernet Sauvignon, Petit Verdot, Merlot, Cabernet Franc a Malbec je každoročně znovu a znovu pečlivě posuzováno. Výsledkem je naprosto skvostné víno , které snese nejpřísnější měřítka v každém ročníku a jeho trojciferná cena (v $) není po jeho degustaci už tak překvapivá.
Na velikosti opravdu nezáleží ...
Údolí Alexander Valley už leží trochu mimo hlavní turistické vinařské trasy. Když přejedete pohoří , které ho dělí od Napy , otevře se vám pohled na skutečně bohem požehnanou krajinu. Dostali jsme do obce Geyserville a díky tomu, že jsem patrně několikrát i špatně odbočil , přijeli jsme správně do vinařství Garden Creek. Měli jsme objednanou degustaci. Když jsem viděl malé stavení, obával jsem se, že jsme vjeli k někomu omylem do dvora. Čekala na nás však milá mladá dáma Caitlin ( jak jsem se později dozvěděl rodilá newyorčanka) , která měla sice nachystané sice pouze 2 vzorky (čisté Chardonnay roč.2017 a blend Cabernet Sauvignon, Merlot, C.Franc, Malbec a P.Verdot roč. 2015, zrání 22 měsíců v dubových sudech ) , ale z obou nám doslova spadla brada úžasem. Všechno , co jsme až dosud degustovali kdekoliv ve Francii , Itálii , Kalifornii nebo jinde ve světě, se v momentě bázlivě přikrčilo před těmito skvělými víny. Vína z Garden Creek směle snesou srovnání i s víny z vinařství Opus One nebo Robert Mondavi, které jsme ochutnali o týden později.
Touha složit hlubokou poklonu a ocenit jejich vynikající vína a zejména práci , která je za tím vším běžnému konzumentu často skryta, nás seznámila s spolumajitelkou vinařství paní Karin Warnelius-Miller. Karin přišla v r.1974 s jejími rodiči ze Švédska a stále hrdě vzpomíná na svoji vlast. Její manžel Justin pochází ze Sonoma Valley. Pěstováním révy se jeho rodina zabývá už po 6 generací.
Garden Creek není vinařstvím, které by se snažilo produkovat velké množství bez ohledu na kvalitu, Není vinařstvím , které by mělo marketingové oddělení pro komplexní "masáž" trhu a spotřebitelů. Karin a Justin jsou však oba úžasní lidé, jejichž entuziasmus , společná odvaha, nezměrná pracovitost, láska jak jednoho k druhému tak i k pěstování vína od roku 2001 každý rok přivádí na svět dokonalá vína.
Proč chybí ročníky 2017 a 2018 ?
V říjnu 2017 - těsně před zahájením sklizně - vypukly v Kalifornii na několika místech současně velké požáry. Silný vítr a totálně vyschlá krajina připravily příznivé podmínky pro ohnivé divadlo. Někde se podařilo s vypětím všech sil oheň zastavit, někde nikoliv. Smutné připomínky onoho dramatu jsou vidět v okolí Santa Rosy, St.Heleny, Calistogy a dalších míst dodnes. Několik menších vinařství v oblasti Mendocino a Lake bylo zcela zničeno. I tam, kam se oheň nerozšířil, byly pro vinaře následky doslova fatální. Kouř zastínil slunce v nejnevhodnějším okamžiku pro dozrávání révy a i když se posléze rozplynul, hrozny se octly pod nánosem popela a všechny snahy o jejich zpracování skončily zjištěním, že se po několikadenním působení kouře podařilo z modrých odrůd Cabernet Sauvignon a Zinfandel vyrobit "uzené" víno s příchutí "cigaretového popelníku".
V roce 2018 se situace opakovala s jedinou odchylkou - zničena byla úroda odrůdy Pinot Noire , Pinot Blanc a Pinot Grigio.
Vinice a réva se díky své životaschopnosti postupně vrací i na ohněm postižená místa , smutná ztráta 22 lidských životů je však bolestně trvalá...
Díky pane Rickmane ...
"Kalifornská vína jsou všechna tak dobrá ... a co jste čekal ? Patoky ? "